V ponuke akcií stálej formácie bola aj púť na Oravu

Dňa 1. októbra 2022 sme sa v rámci stálej formácie vydali na spoločnú púť na Oravu. Čakali na nás krásne miesta v Kline a na Kalvárii v Bobrove. Prišli sestry zo siedmich komunít a poobede všetky pútničky navštívili sestry v komunite v Trstenej.

Spoločné putovanie začalo pre niektoré sestry už skoro ráno cestovaním po Slovensku. Stretli sme sa v Kline na kopci Grapa, kde sa týči najvyššia socha Krista na Slovensku. Socha je kópiou slávnej sochy Krista z brazílskeho Rio de Janeiro. Vďaka tomu niektorí nazývajú túto hornooravskú obec aj “Rio de Klin”. Tie, ktoré išli z dolného parkoviska pešo, privítala dolu tabuľka s nápisom: „Vitaj, pútnik milý, stúpaj na ten vŕšok spanilý. Pozdrav tam sochu Krista Pána, za to ti bude odmena daná.“. Počasie ukázalo svoju sychravú, jesennú tvár a počas dňa nás viac či menej sprevádzali dažďové kvapky, takže dáždnik, či pršiplášť bol veľmi žiadaná výbava. No napriek padajúcim slzám z neba nám to nevadilo a neboli sme samé. Kým sme tam boli, prišli viaceré skupinky pútnikov. Pozreli sme si pútnický areál, v ktorom sa nachádzajú sochy: bl. Zdenky Schelingovej, biskupa Jána Vojtaššáka, sv. Jána Pavla II. a sv. pátra Pia. Mohli sme pobudnúť v modlitbe v Kaplnke Božieho milosrdenstva, či pri Kaplnke Panny Márie.

Z Klinu naša púť pokračovala na Kalváriu v Bobrove. Tu sa rozpršalo trochu viac, no aj tak sme krásnou jesennou alejou pomaly stúpali k vrcholu, kde sa nachádzala Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie. Každoročne sa tu koná sprievod 14. augusta, v predvečer tohto sviatku, z Farského Kostola sv. Jakuba so sochou Panny Márie – podobizňou jej mŕtveho tela, hore ku kaplnke. Tu sa symbolicky ukladá telo Panny Márie na pochovanie. Taký slovenský unikát.

Navštívili sme naše spolusestry v komunite v Trstenej. Sestry nás veľmi srdečne privítali a pripravili nám aj bohaté pohostenie, za ich štedrosť im zo srdca ďakujeme. V ich kaplnke Zvestovania Pána sme sa spoločne pomodlili krížovú cestu.

 Vďaka Pánovi za požehnaný čas spoločenstva, sesterstva i za krásy Božej prírody.

Text a foto: Noemi Struhárová, OSF

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Rýchly kontakt

Provinciálna predstavená:


SM.Rafaela Zvrškovcová OSF

J. M. Hurbana 44
010 01 Žilina

Telefón


tel.: 041/562 69 02
tel.: 041/564 08 62

E-mail


provincialat@skolskesestry.sk

Naša organizácia (Kongregácia školských sestier svätého Františka) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Princípy ochrany osobných údajov, podľa ktorých postupuje, ako aj kontakt na zodpovenú osobu sa nachádza na https://gdpr.kbs.sk/.