SDM 2023 v Lisabone očami sestry Natanaely

Len tak som si v sobotu poobede sadla a oddychovala pri káve a pozerala fotky zo SDM.

Keď som pred dvoma týždňami sedela v autobuse a smerovali sme cez Rakúsko, Taliansko, Francúzsko, Španielsko do portugalského Lisabonu, ani som netušila o koľko bohatšia na zážitky a spomienky prídem domov. Na tohoročné SDM som išla po prvýkrát so skupinkou dievčat a pridali sme sa do autobusu k Nitrianskej diecéze. Hoci cesta bola náročná, veď tri noci v autobuse nie je nič príjemné, zažili a videli sme toho veľa. Zastávka na Francúzskej riviére, deň v Lurdoch, cestou zastávka vo Fatime a konečne Lisabon. Ubytovanie nás čakalo v škole (pre nás Slovákov na lukratívnom mieste) blízko miesta, kde sa konala otváracia svätá omša, úvodný ceremoniál SDM, piatková krížová cesta a katechézy pre všetkých Slovákov, ktorí prišli na SDM do Lisabonu. Hoci v meste a všade, kde sa len dalo, boli davy mladých ľudí, akosi nám to nevadilo, lebo nikto sa nikam neponáhľal. Veď program, ktorý bol pripravený počas SDM bol taký bohatý, že každý si mal z čoho vybrať.

Dievčatá z mojej skupinky boli veľmi zbehlé orientovať sa v aplikácii a tak sme mohli vidieť a navštíviť mnoho krásnych miest napr. sochu Krista Kráľa, kachličkové múzeum, oceanárium, lisabonskú katedrálu, kostol na mieste kde sa narodil sv. Anton Paduánsky (pre Lisabončanov sv. Anton z Lisabonu), cestovali sme loďou, metrom, ale asi najviac a naisto chodili pešo len tak uličkami Lisabonu a obdivovali krásne vykachličkované domy (to je ich tradícia) a nasávali sme atmosféru stretnutia. Program so Svätým Otcom bol vždy plný emócií a roztancovaných mladých z temperamentnejších národnostných skupín. Bolo tam cítiť radosť, slobodu, otvorenosť, tolerantnosť, ale aj rešpekt a zmysel pomáhať, poradiť.

Myslím, že k príhovorom Svätého Otca sa budeme vracať nielen preto, že kto nevedel jazyk, musel si pomôcť prekladom v niektorom svetovom jazyku :-), ale aj preto, že bohatstvo myšlienok, ktoré tam zazneli, nás môže vždy nanovo povzbudiť. Veď atmosféra, ktorú sme tam zažili, v nás zanechala hlbokú stopu.

Ďakujem Bohu a predstaveným, že mi umožnili byť a prežiť dni v atmosfére Božej blízkosti prítomnej medzi ľuďmi. Tak ako sa spieva v jednej piesni: „Boh je tak blízko nás, Boh je v nás“. Verím, že tí, ktorí sa zúčastnili týchto SDM v Lisabone budú mať na čo dlho spomínať.

sr. Natanaela Selepová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Rýchly kontakt

Provinciálna predstavená:


SM.Rafaela Zvrškovcová OSF

J. M. Hurbana 44
010 01 Žilina

Telefón


tel.: 041/562 69 02
tel.: 041/564 08 62

E-mail


provincialat@skolskesestry.sk

Naša organizácia (Kongregácia školských sestier svätého Františka) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Princípy ochrany osobných údajov, podľa ktorých postupuje, ako aj kontakt na zodpovenú osobu sa nachádza na https://gdpr.kbs.sk/.