Priprav príbytok Ježišovi – Advent v Bratislave

Priprav príbytok Ježišovi – Advent v Bratislave

Tento jednoduchý názov už niekoľko rokov v sebe skrýva pekné podujatia v Bratislave u Františkánov, kde sa zapájame aj my. A ovociu týchto aktivít sa môžu tešiť nie len mladí či starší z Bratislavy. Ovocie adventnej prípravy môžu ochutnať aj ľudia okolo našich komunít po celom Slovensku.

Roráty –  to nie je len ráno trošku skôr vstať a prísť so sviečkou na omšu. To je príležitosť k službe, aby tí, ktorí ráno len trošku skôr vstanú a prídu do kostola, mohli odísť nie len nasýtení dobrými raňajkami, ale predovšetkým obohatení hlbokým zážitkom stretnutia sa s Pánom, ktorý prichádza, ktorý je blízko, medzi nami, v nás… Večer sme s mladými z našich spoločenstiev pripravovali bohaté raňajky, ktoré len náznakom mali zjavovať nekonečnú štedrosť Boha… Večer sa chystalo dobre, vládla vždy radostná a živá nálada, ťažšie boli tie rána, keď už o piatej bolo potrebné začať zapaľovať sviece…kto prišiel aspoň raz na roráty, uzná, že to stojí za to :).

Na poslednej mládežníckej omši sme sa mohli zamyslieť nad tým, čo pre nás vtelenie znamená a uvažovať o tom, ako vtelenie očakávali postavy starého zákona. Eva, Kain, Ruben, Dávid, Šalamún a ich životné histórie, v ktorých sme sa nachádzali aj my…

Okrem intenzívnej duchovnej prípravy, obnovy pre mladých či rorátnych sv. omší, sme mohli zakúsiť radostnú a tvorivú atmosféru pri tvorbe malých výrobkov pre dobročinný trh. Každý mohol pridať ruku k dielu: šili sa hračky, vyrábali Betlehemy, skladali krabičky na sladkosti, piekli koláče; domáci polomáčaný perník s františkánskym originálnym prebalom – to bola novinka na našom trhu :). Mohli sme sa priučiť aj práci s kožou vďaka majstrom z ÚĽUV-u, tvoriť pohľadnice, vypaľovať drevené vianočné ozdoby…alebo ísť pomôcť osadiť stromčeky… Výťažok z trhu, ktorý tento rok zavítal aj do Hlohovca a Trnavy, je určený rodinám s onkologickými detskými pacientami.

Okolo nás je veľa osôb, ktorí si na Vianoce nedokážu dať darčeky, ich finančná situácia im to nedovoľuje. Každý rok však zakúšame, že okolo nás je veľa štedrých osôb, ktoré ochotne dajú darčeky tým, ktorí si sami kúpiť nemôžu. Dávajú podľa evanjeliového odporúčania: „Ale keď ty dávaš almužnu, nech nevie tvoja ľavá ruka, čo robí pravá, aby tvoja almužna zostala skrytá. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti.“ Vedia len krstné meno adresáta, vek a jeho túžbu, čo by ho na Vianoce potešilo. Ľudia si najviac žiadali oblečenie, zimnú obuv, drogériu a deti občas nejakú hračku. Veci, ktoré pre nás sú samozrejmosťou… Ako sa kopili darčeky okolo oltára sv. Františka, tak rástla aj naša radosť a vďačnosť Bohu za tých, ktorí ich pripravili. Ďakujeme všetkým štedrým darcom: Pán nech vás bohato odmení!

Príbytok Ježišovi sme pripravovali cez advent, teraz je čas, aby prišiel…vlastne…všetky tieto dobré skutky dobrých ľudí zjavujú, že Pán stále prichádza… tak nech sa rodí a rastie v našich srdciach… a nech je Mu u nás dobre 😉

sestra Caritas Kováčová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Rýchly kontakt

Provinciálna predstavená:


SM.Rafaela Zvrškovcová OSF

J. M. Hurbana 44
010 01 Žilina

Telefón


tel.: 041/562 69 02
tel.: 041/564 08 62

E-mail


provincialat@skolskesestry.sk

Naša organizácia (Kongregácia školských sestier svätého Františka) spracúva osobné údaje podľa zásad v súlade s platnou právnou úpravou.
Princípy ochrany osobných údajov, podľa ktorých postupuje, ako aj kontakt na zodpovenú osobu sa nachádza na https://gdpr.kbs.sk/.